Profesje rzemieślnicze

Rzemieślnicy to jedna z najważniejszych grup społecznych Vallheru. To oni napędzają handel, zajmują się pozyskiwaniem surowców i przetwarzaniem ich na broń, mikstury i inne towary. Praca rzemieślnika wymaga kontaktu z innymi postaciami, dobrze prowadzona gwarantuje ogromne bogactwa. Część rzemieślniczych profesji wymaga dużo mniejszego zaangażowania, dlatego jest zalecana dla graczy mogących poświęcić mniej czasu grze. Poniżej postarałem się jak najlepiej opisać dziewięć najważniejszych profesji, by ułatwić Ci wybór odpowiedniej dla Ciebie.

Opis z Gry: Tę klasę tworzą rzemieślnicy, kowale, kolekcjonerzy chowańców i kupcy. Grupa ta nie ma określonych ulubionych ras którzy wybierają ta profesje. Każdy krasnolud, elf czy człowiek nadaje się na kupca czy kowala. Jednak tylko rzemieślnicy potrafią najzręczniej posługiwać się kowalskim młotem lub kupieckim sztucznym urokiem. Używają broni białej gdyż nie interesują ich zaklęcia – w zasadzie walka także lecz nigdy nie wiadomo z kim przyjdzie handlować wiec zawsze noszą przy sobie broń. Zostają bogatymi handlarzami, silnymi kowalami lub chciwymi szulerami lub przemytnikami. Rzemieślnikami zostają osoby którymi prowadzi chęć szybkiego zarobku a potem osiedlenie się i rozkręcanie interesu. Jednak niektórzy zarabiając nielegalnie pieniądze zakładają potajemne gildie złodziei lub przemytników.
Każda rasa ma takie same predyspozycje na obywatela.

Cechy Rzemieślnika:

Premia do umiejętności Kowalstwo w wysokości 1/10 poziomu Rzemieślnika
Premia do umiejętności Alchemia w wysokości 1/10 poziomu Rzemieślnika
Premia do umiejętności Jubilerstwo w wysokości 1/10 poziomu Rzemieślnika
Brak możliwości ataku ofensywnego oraz defensywnego w walce turowej Kara 25% obrażenia w walce

Kowal

Pracownią kowala jest oczywiście Kuźnia, znajdująca się w stolicy Vallheru, Altarze. Kowal zajmuje się wyrobem broni i pancerzy dla graczy, którzy wybrali klasy walczące. By rozpocząć pracę jako kowal należy zaopatrzyć się w plan przedmiotu, który chce się wykonać (można go kupić w Kuźni), a także w sztabki jednego z surowców (można je nabyć w Magazynie Królewskim, na Rynku lub od znajomego hutnika). Swoją przygodę jako kowal należy zacząć od najprostszych planów na pierwszy poziom i najtańszego surowca – sztabek miedzi. Każdy punkt energii zużyty na wykonywanie ekwipunku zwiększa jedną z umiejętności postaci – kowalstwo, która ma bezpośredni wpływ na szansę wykonania danego przedmiotu oraz jego jakość. Dlatego wraz ze wzrostem umiejętności postać może przerzucać się na wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych przedmiotów na wyższe poziomy.

Zalecane rasy: Gnom Krasnolud Jaszczuroczłek

Potrzebne cechy: Do wyrobu ekwipunku elfiego – zręczność, krasnoludzkiego – inteligencja, smoczego – siła.

Szczegółowe wzory odnośnie kowalstwa znajdziesz tu.

Najważniejsze lokacje: Kuźnia

Stolarz

Stolarz, inaczej Fleczer, zajmuje się wytwarzaniem łuków i strzał dla klas walczących. Pracownią stolarza jest Tartak, znajdujący się w drugim z miast Vallheru, Ardulith. Żeby rozpocząć działanie w tym zawodzie potrzeba oczywiście drewna (można je nabyć w Magazynie Królewskim, na Rynku lub od znajomego hutnika) i planów przedmiotów (do nabycia w Tartaku). Pracę należy rozpocząć od jak najprostszych konstrukcji. Każdy przeznaczony punkt energii w tym zawodzie będzie zwiększał umiejętność postaci – stolarstwo, która ma bezpośredni wpływ na szansę wykonania i jakość danego przedmiotu. Dlatego dopiero wraz ze wzrostem umiejętności postać powinna przerzucać się na wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych przedmiotów na wyższe poziomy.

Zalecane rasy: Gnom Elf Hobbit

Potrzebne cechy: Do wykonywania strzał: siła Do wykonywania łuków elfich: zręczność, krasnoludzkich: wytrzymałość. Wyjaśnienie o rodzajach ekwipunku znajdziesz na dole strony.

Najważniejsze lokacje: Tartak

Alchemik

Alchemik zajmuje się wytwarzaniem przeróżnego rodzaju mikstur. Pracownia alchemiczna znajduje się w drugim z miast Vallheru, Ardulith. Żeby rozpocząć działanie w tym zawodzie potrzeba oczywiście ziół (można je nabyć w Magazynie Królewskim, na Rynku lub od znajomego zielarza) i przepisów na mikstury (do nabycia w Pracowni). Pracę należy rozpocząć od jak najprostszych mikstur. Każdy przeznaczony punkt energii w tym zawodzie będzie zwiększał umiejętność postaci – alchemię, która ma bezpośredni wpływ na szansę wykonania i jakość danego przedmiotu. Dlatego dopiero wraz ze wzrostem umiejętności postać powinna przerzucać się na wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych mikstur na wyższe poziomy.

Zalecane rasy: Gnom Elf Hobbit

Potrzebne cechy: Siła woli – mikstury many i mikstury życia; Inteligencja – trucizny.

Najważniejsze lokacje: Pracownia alchemiczna

Jubiler

Jubiler zajmuje się wytwarzaniem magicznych pierścieni. Warsztat jubilerski znajduje się w drugim z miast Vallheru, Ardulith. Żeby rozpocząć działanie w tym zawodzie potrzeba będzie brył adamantium (można je nabyć w Magazynie Królewskim, na Rynku lub od znajomego górnika) i planu pierścienia (do nabycia w Warsztacie). Pracę należy rozpocząć od wykonywania zwykłych pierścieni, które zwiększą umiejętność postaci – jubilerstwo, która ma bezpośredni wpływ na szansę wykonania i jakość danego przedmiotu. Dopiero z czasem postać będzie mogła przerzucić się na wykonywanie pierścieni z bonusami do wybranej cechy. Będą one wymagały także innych minerałów poza adamantium – meteorytu i kryształu.

Zalecane rasy: Gnom

Potrzebne cechy: w zależności od cechy, dla której chcesz tworzyć bonusy; jeśli chcesz tworzyć pierścienie dające premię do siły – inwestuj w siłę, jeśli mają mieć bonus do inteligencji – inwestuj w inteligencję itd.

Najważniejsze lokacje: Warsztat jubilerski

Hutnik

Hutnik to profesja zajmująca się przetapianiem rud na sztabki. Pracownia hutnika, Huta, znajduje się w stolicy Vallheru, Altarze. Zanim podejmie się pracę, hutnik musi ulepszyć swoją hutę tak, by móc w niej wytapiać sztabki miedzi. Z czasem hutnik może przerzucić się na bardziej skomplikowane stopy, jednak warto zaczynać od tych najprostszych. Do wytapiania sztabek potrzeba rudy danego minerału oraz węgla (można je nabyć w Magazynie Królewskim, na Rynku lub od znajomego górnika).

Hutnik za swoją pracę otrzymuje Punktów Doświadczenia, oraz punkty umiejętności. Praca hutnika pozwala również przynieść duże dochody, gdyż żaden kowal nie zacznie pracy bez sztabek.

Zalecane rasy: wszystkie

Potrzebne cechy: bez znaczenia.

Najważniejsze lokacje: Huta

Górnik

Górnik zajmuje się w naszym świecie wydobyciem minerałów w kopalniach. Jedna z nich znajduje się w Altarze w Podgrodziu, druga w górach Kazad-nar. W tej pierwszej, za drobną opłatą, geolog poszuka dla nas złóż pożądanego minerału. Wydobycie w tej kopalni jest bezpieczne, to znaczy nie szkodzi naszemu życiu lub zdrowiu, gra nie przewiduje zachorowań na pylicę.
Natomiast pracę w kopalni w górach można przypłacić życiem, a to z powodu lawin mogących w każdej chwili spaść nam na głowę. W tym przypadku dobrze jest mieć dużą wytrzymałość – potrzeba będzie większej ilości lawin, żeby nas zabić. Praca w kopalni w górach jest niezbędna: tylko w ten sposób można zdobyć drogie minerały – mithrill, adamantium i kryształy.

Górnik otrzymuje punkty umiejętności górnictwo oraz Punktów Doświadczenia.

Zalecane rasy: Gnom Krasnolud

Potrzebne cechy: wytrzymałość – zwiększa ilość punktów życia, przez co postać jest w stanie wydobyć więcej surowców w górach bez śmierci.

Najważniejsze lokacje: Kopalnie, Góry Kazad-Nar

Drwal

Drwal zajmuje się wyrębem drewna z pięknej puszczy Avantiel, mimo licznych protestów ekologów. Drewno jest jednym z najbardziej niezbędnych surowców. W Krainie Vallheru używa się czterech rodzajów drewna: sosny, leszczyny, cisu i wiązu. Postać, która chce działać w tym zawodzie, musi wykupić licencje na wyrąb danego drewna. Może to zrobić w Tartaku, znajdującym się w drugim z miast Vallheru – Ardulith. Kiedy już postać zaopatrzy się w licencję, może udać się bezpośrednio do lasu i tam rozpocząć pracę. Musi jednak uważać – wyrąb drzew jest również niebezpieczny. Duża liczba zgonów spowodowana jest przygnieceniem przez drzewo. Za ilość zdobywanego drewna odpowiada umiejętność – drwalnictwo. Drwal otrzymuje również niewielką ilość Punktów Doświadczenia.

Zalecane rasy: Gnom Krasnolud

Potrzebne cechy: wytrzymałość – zwiększa ilość punktów życia, przez co postać jest w stanie wydobyć więcej surowców w górach bez śmierci.

Najważniejsze lokacje: Las Avantiel

Hodowca

Hodowca jest to osoba zajmująca się Chowańcami; trenowaniem ich, rozmnażaniem oraz wystawianiem ich do walki na arenie z Chowańcami innych graczy. Oczywiście Chowańcami można również handlować. Niektórzy gracze sporo za nie zapłacą, ze względu na ich znaczenie w strażnicach. Żeby rozpocząć swoją przygodę ze zwierzakami wystarczy wykupić licencję na Polanie Chowańców, która kosztuje zaledwie 500 sztuk złota. Trzeba jednak pamiętać, że trenowanie Chowańców wiąże się również z dalszymi wydatkami.

Zalecane rasy: wszystkie

Potrzebne cechy: bez znaczenia.

Najważniejsze lokacje: Polana Chowańców

Zielarz

Najważniejsze lokacje: Farma

Lokacje, które każdy rzemieślnik powinien odwiedzić

Gildia Rzemieślników
Cześnik
Rynek
Magazyn Królewski

Rodzaje ekwipunku

Istnieją trzy rodzaje przedmiotów z dodatkowymi bonusami – Krasnoludzkie, posiadające premię do wytrzymałości przedmiotu; Elfie, posiadające premię do zręczności lub (w przypadku łuków) szybkości; oraz Smocze, posiadające premię do siły lub obrony.

Szansa na wytworzenie każdego z nich zależy od poziomu umiejętności rzemieślniczej postaci oraz cechy odpowiadającej za rodzaj bonusu. Wykonanie przedmiotów krasnoludzkich wymaga od gacza wytrzymałości, elfich – zręczności, a z kolei smoczych – siły. Za wykonanie przedmiotu z dodatkowym bonusem rzemieślnik otrzymuje więcej Punktów Doświadczenia, niż za wykonanie zwykłego przedmiotu.

Uwagi dodatkowe

Każdy rzemieślnik powinien pamiętać o wybraniu Immunitetu. Dzięki niemu gracze walczący na Arenie nie będą mogli ich zaatakować, a złodzieje okradać. Immunitet można wybrać w opcjach konta – pamiętaj jednak że wybór można cofnąć jedynie poprzez reset postaci.

Warto pamiętać, że jeśli chcesz by postać osiągnęła wysokie wyniki w jakiejś z dziedzin rzemieślniczych, należy rozwijać się tylko w tym jednym kierunku. Można łączyć ze sobą profesje, np. hutnictwo i kowalstwo, ale pewnym jest, że nie zaowocuje to takimi sukcesami, jakie osiągnąć można rozwijając tylko jedną z umiejętności.

Najlepsi rzemieślnicy Królestwa mogą brać udział w tworzeniu Machiny Astralnej wraz ze swoim klanem.