Pierwsze kroki

Stawiając pierwsze kroki w Krainie Vallheru możesz poczuć się zagubiony wśród mnogości stojących przed Tobą możliwości. Ten poradnik ma na celu pomóc Ci w podjęciu najwłaściwszych dla Ciebie wyborów i stworzeniu wymarzonej postaci.

Tworzenie postaci

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po stworzeniu konta w grze, jest stworzenie postaci, którą od teraz będziesz grał. Możesz to uczynić w Statystykach, do których link znajduje się po lewej stronie, na samej górze menu Nawigacja. Warto dobrze zastanowić się przed dokonaniem wyboru kim będzie Twoja postać, gdyż cofnąć go można jedynie poprzez reset postaci.

Tworzenie postaci najlepiej rozpocząć od wybrania klasy. W grze dostępnych jest pięć głównych klas: Wojownik, Mag, Barbarzyńca, Rzemieślnik oraz Złodziej. Należy zapoznać się z każdą z nich po kolei, by wybrać najlepiej odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i możliwościom, także czasowym (wiele profesji rzemieślniczych wymaga dużo mniej zaangażowania niż np. rozwój Złodzieja czy Maga).

Kolejnym krokiem jest wybranie rasy z dostępnych sześciu ras: człowieka, elfa, krasnoluda, hobbita, jaszczuroczłeka oraz gnoma. Wybór rasy jest bardzo ważny dla wybranej wcześniej klasy. Od rasy zależy jaki będzie przyrost Astralnych Punktów, co ma decydujący wpływ na wyniki jakie osiągnie postać. Dlatego rasę należy dobrać do klasy na podstawie bonusów do niezbędnych cech.

Kiedy już wybierzesz rasę i klasę dla swojej nowej postaci, staniesz przed kolejnym trudnym zadaniem – rozdysponowaniem wspomnianych wcześniej Punktów Astralnych. Najlepiej zrobić to intuicyjnie; łatwo się domyślić, że złodziej powinien być zręczny, a mag dobrze panować nad siłą woli. W przypadku rzemieślnika może być trochę gorzej, dlatego polecam dokładne zapoznanie się z wymaganiami profesji rzemieślniczych. W przypadku klas walczących warto zajrzeć do artykułów: taktyki walki oraz statystyki potworów w krainie.

Po trudnej przeprawie z rasą, klasą i AP, stajesz wreszcie przed jakimś łatwym wyborem, czyli wyznaniem. Wybór boga może przynieść drobne korzyści, jednak nie ma on większego wpływu na rozwój postaci.

Teraz już pozostaje wybrać ostatnią, kosmetyczną opcje, czyli płeć. Tu chyba nie ma czego wyjaśniać. Oczywiście nie ma obowiązku wybierania dla swojej postaci takiej samej płci jakiej jest gracz, aczkolwiek nie lubimy takich podpuch.

Jeśli poradziłeś sobie z wszystkimi powyższymi punktami to gratuluję! właśnie stworzyłeś swoją prywatną, niepowtarzalną postać, dzięki której będziesz mógł się zanurzyć w urokach Vallheru.

Najważniejsze lokacje

Miasta

W świecie Vallheru znajdują się dwa główne miasta Altara oraz Ardulith. Do wszystkich pozostałych lokacji mamy dostęp właśnie poprzez jedno z nich, bądź oba. Wybór miasta nie ma dla gracza większego znaczenia, gdyż większość lokacji dostępna jest z obu. Warto jednak najpierw zapoznać się z różnicami, dla niektórych profesji mogą mieć one znaczenie.

Lokacje ważne dla rzemieślników

Spis najważniejszych lokacji dla poszczególnych profesji rzemieślniczych znajdziesz tutaj.

Lokacje ważne dla profesji zajmujących się walką

Są miejsca, które powinna odwiedzić każda postać, która pranie na poważnie zająć się walką, zarówno z potworami, jak i z innymi graczami. Pierwszą rzeczą, o jakiej taka postać powinna pomyśleć, jest kupienie sobie wyposażenia. Zależnie od wybranej klasy można to zrobić w następujących miejscach:

  • w przypadku walki bronią białą – Zbrojmistrz,
  • w przypadku walki łukiem – Łucznik,
  • w celu zakupienia pozostałych części ekwipunku – Płatnerz,
  • w przypadku Maga – Magiczna Wieża,
  • w celu nabycia mikstur – Alchemik,
  • w celu nabycia pierścieni – Jubiler.

Należy jednak pamiętać, że w tych lokacjach możliwy jest zakup tylko najbardziej podstawowego ekwipunku. Możliwość kupienia lepszego sprzętu istnieje w lokacji Rynek.
Zdobyłeś już swój pierwszy ekwipunek? Świetnie. To oznacza że możesz nareszcie rozpocząć walkę! Pamiętaj, żeby się do niej dobrze przygotować. Jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć swoje statystyki, możesz to zrobić w Szkole, kosztem energii i złota. Są to zmiany, które zostają na stałe. Tymczasowo zwiększyć swoje statystyki można poprzez uzyskanie błogosławieństwa od swojego bóstwa.

Walkę możesz podjąć w miejscu zwanym Arena Walk. Poprzez tą lokację masz dostęp zarówno do potworów, jak i do pozostałych graczy zajmujących się walką. Nie czekaj już dłużej – walcz!

…zginąłeś? No cóż.. Nie przejmuj się, zdarza się to każdemu. Wskrzesić się możesz w Szpitalu, oczywiście za drobną opłatą. Możesz również poczekać do resetu, kiedy to zostaniesz wskrzeszony automatycznie. Informację o resetach znajdziesz w lokacji Zegar Miejski.

Kończą Ci się pieniądze? Zawsze możesz spróbować wykonać jakieś zadanie, dostępne z lokacji Gildia Łowców lub Prefektura Gwardii.

Istnieje jeszcze jedna lokacja, która może mieć dla Ciebie znaczenie. Jest nią Aula Gladiatorów, gdzie znajdziesz ranking najlepszych graczy walczących w krainie.
Z ubitego potworka wypadł jakiś dodatkowy bonus i nie wiesz co z nim zrobić? Zajrzyj tu.

Lokacje społeczne

Żaden szanujący się obywatel Vallheru nie powinien przejść obojętnie obok tych lokacji. Poza rozwijaniem postaci, w grze rozwija się także życie kulturalne. Raz w miesiącu wydawana jest gazeta Vallweek. Zarówno najnowsze, jak i archiwalne numery można przeczytać w Redakcji gazety. Można tam również zgłaszać swoje artykuły.
W miastach znajduje się również Biblioteka, gdzie każdy z graczy może zaprezentować innym swoją twórczość i obejrzeć już opublikowane opowiadania oraz wiersze.
W krainie stale jest prowadzony Spis mieszkańców, dlatego jeśli masz problem w odszukaniu kogoś, lub skontaktowaniu się z nim, najlepiej udać się do tej lokacji. By ułatwić komunikację, w krainie działa Poczta. Wbrew pozorom, oferuje ona najlepsze możliwe usługi i natychmiast dostarcza wiadomości na podany adres.
Po ciężkim dniu pracy, każdy gracz może udać się na zasłużone piwo i pogawędkę do Karczmy.

Miejscem, gdzie podejmuje się najwięcej decyzji o przyszłości gry, a także gdzie można zadać pytania dotyczące gry lub po prostu pogadać, jest Forum. Obowiązkowy przystanek dla każdej towarzyskiej osoby.

Ostatnią lokacją społeczną, którą każdy gracz powinien od czasu do czasu odwiedzić, są Plotki. Jeśli chcesz wiedzieć o czym się mówi na ulicach, koniecznie tam zajrzyj.

Lokacje administracyjne

Naszą wycieczkę rozpoczniemy od miejsca zwanego Sala audiencyjna. Znajdziesz tu spis wszystkich postaci spełniających dane funkcje w krainie. Kolejnym przystankiem niech będzie Aleja Zasłużonych, miejsce upamiętniające osoby, dzięki którym gra może funkcjonować. Z pewnością każdy gracz powinien zajrzeć do Gmachu sądu i zapoznać się z prawami obowiązującymi w krainie. Z kolei w Lochach mamy możliwość oglądania osób, które tych praw postanowiły nie przestrzegać. W miejscu zwanym Halą Zgromadzeń lub Brzozą Przeznaczenia każdy gracz może oddać głos w ankiecie nadesłanej przez władzę. Na zakończenie zostały nam Wieści, czyli miejsce, gdzie władza ogłasza najnowsze dokonania, bądź istotne wydarzenia, które miały miejsce w Królestwie.

Jak rozpocząć grę

Cel gry

Za cel gry (poza dobrą zabawą) można przyjąć budowę Astralnej Machiny i pokonanie Strażnika Skarbu, jednak jest to zadanie dla raczej zaawansowanych graczy.